Dojazd

Pierwszy raz u nas? Przeczytaj o możliwych trudnościach.
Przygotowaliśmy dla Ciebie wskazówki, filmy i zdjęcia.

Wstęp

Jeżeli marzy Ci się odpoczynek w górskim domku na uboczu w Tatrach, ale zastanawiasz się, czy sobie poradzisz, w tym miejscu znajdziesz odpowiedź na to pytanie. Urokliwe miejsca na Podhalu nie zawsze są wygodne i miewają swoje humory, ale nie jest też tak, że u nas jest strasznie na uboczu albo strasznie trudno. Jest zwyczajnie. Jak to na wsi w górach. Nie każdy dom ma wygodny dojazd i parking pod oknem. Nie każdy dom ma chodnik, który ktoś odśnieży zanim skończysz pić kawę. I nasz dom do takich należy. Tereny na Polanie Biały Potok nie są bezpańskie, a brak ogrodzeń nie oznacza, że można zboczyć ze ścieżki i chodzić środkiem pola. To jest nasza codzienność. Troszkę się różni od tej z wielkich miast.

q

Zalety i wady naszej lokalizacji

🛣️🚦 Dojazd do Doliny Lejowej jest po kamiennej, nierównej drodze ok. 1300 m. Nie musisz mieć SUVa, ale warto jechać wolno i ostrożnie. Radzą sobie tu auta jak Toyota Auris, Skoda Octavia, Ford Fiesta. Niższe, sportowe auta mogą zahaczać o kamienie, weź to pod uwagę. Ogromne opady śniegu czy wielkie roztopy zdarzają się bardzo rzadko. Zimą, po śnieżycach dojazd może być czasowo utrudniony. Wtedy może być konieczne np. parkowanie przy Stoku Narciarskim Biały Potok lub restauracji Ziębówka i przejście do Szałasu pieszo. Szczególnie wtedy mogą przydać się stuptuty, żeby nie mieć butów pełnych śniegu i przemoczonych spodni. Jest to standardowa piesza trasa turystów od przystanku autobusowego Dolina Chochołowska Skrzyżowanie do Doliny Lejowej.

🅿️ 🛻 Samochód możesz zaparkować we wskazanym przez nas miejscu na posesji sąsiada, skąd też krótszą drogą przeniesiesz bagaże. Wjazd na ten parking po godzinie 22:00 do 7:00 rano jest zamknięty. Jeżeli planujesz późny powrót, możesz zaparkować przy Dolinie Lejowej i przejść do Szałasu szlakiem przez kładkę. Na co dzień korzystamy z przejścia przez kładkę, a na teren parkingu wchodzimy tylko jeżeli potrzeba coś zabrać z samochodu lub gdzieś wyjechać. Prosimy o uszanowanie ciszy nocnej, szczególnie w pobliżu domu naszego sąsiada oraz jego prywatności.

🎒🥾 Dojście do szałasu prowadzi szlakiem przez kładkę nad potokiem. Przejrzyj uważnie zdjęcia. Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalną galerię z naniesionymi oznaczeniami i opisami. Z uwagi na górski teren trudno jest tu wózkować lub ciągnąć walizki na kółkach, szczególnie gdy miejscami bywa ślisko (możliwy deszcz, błoto, śnieg, lód). Zalecamy pakować się w duże, wygodne plecaki i lżejsze, łatwe do przenoszenia torby. Często gościmy rodziny z dziećmi, ale to musi być Twoja świadoma decyzja.

🚶‍♂️🚶‍♀️ Bagaże trzeba przenieść samodzielnie. Od Doliny Lejowej jest to ok. 250 m, ale z parkingu to już 130 m. W miarę możliwości zawsze staramy się Wam pomóc. Zwykle takie przeniesienie wszystkich rzeczy trwa 10 do 20 minut. Jednorazowe przejście od Doliny Lejowej do Szałasu bez obciążenia, to krótki spacer do 3 minut.

🪨❄️ Pamiętaj, że jesteśmy już na górskim szlaku! Dominują tu tereny naturalne (ziemia, kamienie, trawa), a w zależności od pory roku może być ślisko. Możliwy jest lód, roztopy, błoto pośniegowe, czasem wysoki śnieg. Zwykle lód, czy błoto ominiesz idąc boczną częścią szlaku, ale może zdarzyć się, że przy nocnych wahaniach temperatur spora część okolicy pokryje się lodem. Czasem musisz iść przez śnieg lub odśnieżyć przejście do samochodu samodzielnie. Łopata i miotła na miejscu zawsze się znajdzie i w miarę możliwości będziemy czuwać nad Tobą. 🙂

🦋🪰 Miewamy czasem muchy i drobne owady, jak to bywa w drewnianych domach. Mimo lokalizacji pod lasem, nie doświadczyliśmy tu jednak żadnych uciążliwych ich ilości. Jeśli zostawisz zapalone światło i otwarte okna, wtedy możesz nieświadomie zaprosić więcej skrzydlatych Gości. 🙂

🛜📱 Aktualnie nie mamy ogólnodostępnego WiFi, ale w tej lokalizacji nie zgłaszano nam problemów z zasięgiem LTE znanych operatorów. Od czasu do czasu puszczamy Speed Test w telefonie. W zależności od obciążenia nadajnika najczęstsze wyniki to: pobieranie 10 do 20 Mbps / wysyłanie: 15 do 19 Mbps. Jeżeli musisz pracować, zabierz swój router mobilny. Jeżeli nie pracujesz, zachęcamy do odpoczynku od cyfrowych rozrywek. 🙂

🌀🧦 Aktualnie nie mamy pralki, automatycznej suszarki ani piekarnika.

🗓️🔑 Traktujemy Twoją rezerwację i termin z szacunkiem. Dokładamy wszelkich starań, aby Twój pobyt był możliwy i udany, a wszelkie usterki staramy się naprawiać na bieżąco jeżeli to tylko możliwe. Pomyśl o ubezpieczeniu swojej podróży od nagłych chorób i wypadków, podobnie jak ubezpieczasz wyjazdy zagraniczne. Na terenie kraju to zwykle są ułamki kwoty rezerwacji. Z uwagi na charakter naszego miejsca bardzo trudno jest nam znaleźć rezerwację na Twoje miejsce, dlatego zadatek nie podlega zwrotowi.

Nasze rady

✅🚗 W górach absolutną podstawą wyposażenia aut są zimowe opony z dobrym bieżnikiem w terminach od listopada do kwietnia. Opony wielosezonowe są ryzykowne. O ile sprawdzają się w miastach, w takich warunkach ich przyczepność do drogi jest znacznie słabsza. Miej na uwadze, że drogi od Witowa w kierunku Zakopanego głównie prowadzą przez lasy, gdzie śnieg i lód utrzymują się dłużej. Warto też zabrać małą, ale mocną, najlepiej metalową łopatkę oraz miotłę do odśnieżania. Łańcuchy na kołach napędowych to raczej ostateczność i od lat z nich nie korzystaliśmy, ale jeżeli masz, warto wrzucić je do bagażnika.

✅🥾 Spakuj swoje rzeczy w wygodne plecaki i lżejsze, łatwe do przenoszenia torby. Lepiej przejść się spokojnie dwa, trzy razy, niż męczyć się z jedną, ciężką walizką. Zabierz też odpowiednie buty na przebranie. Buty górskie, nawet dwie pary i impregnaty. Adidasy możesz szybko pobrudzić i przemoczyć. Na lód mogą przydać się raczki, a na wysoki śnieg stuptuty. Dopasuj ubrania do pory roku. Pogoda bywa zmienna, a w górach możesz spodziewać się opadów śniegu zwykle od listopada do kwietnia. Idąc w góry nawet latem noś w plecaku płaszcz od deszczu z kapturem. Warto też zabrać latarki czołowe i zapas baterii.

Dojazd

Nasz adres: Witów 304e, 34-512 Witów. Sprawdź, czy nawigacja kieruje do wejścia Doliny Lejowej (zamiast na Groń 12 minut dalej). Będziemy czekać na Ciebie przy szlabanie o dzień wcześniej umówionej godzinie. Przejdziemy się razem do Szałasu i opowiemy o okolicy. Dom jest w bezpiecznej odległości od drogi głównej do Zakopanego i choć na uboczu, wciąż blisko do wszystkich popularnych atrakcji. Macie też stałego sąsiada, który mieszka z rodziną 150 m od Szałasu, ale przed górką, więc nie zaglądacie sobie do okien.

Do drogi wojewódzkiej przejdziesz pieszo w ok. 10 minut (800 m) szlakiem w kierunku stoku narciarskiego. W pobliżu są też restauracje, w tym popularna i ceniona Ziębówka, do której przejdziesz również pieszo drogą dojazdową 1300 m, czyli spokojny spacer ok. 20 minut. Dolina Lejowa jest zaledwie 170 m od Szałasu i prowadzi do Doliny Kościeliskiej, a w druga stronę za domem 450 m i zaczyna się Dolina Chochołowska.

Nasza wyjątkowa lokalizacja sprawia, że prosto spod drzwi Szałasu możesz zaplanować całodniowe wycieczki w Tatry. Bez konieczności tracenia czasu na dojazdy, korki czy szukanie parkingów.

Przykładowy film dojazdu zimą

Dojazd: galeria + opisy

Kliknij w zdjęcie aby je powiększyć i zobaczyć opis. Galeria ma charakter poglądowy.